Разкриха каква заплаха представлява глобалното затопляне за авиацията
Учени от университета в Тулуза са прогнозирали увеличаване на турбуленцията при ясно небе в Северното полукълбо, заради изменението на климата.
Резултатите от проучването, разкриващо опасностите от глобалното затопляне за авиацията, е публикувано в Journal of Geophysical Research: Atmospheres.
Климатолозите са използвали 11 климатични модела и са провели 20 компютърни симулации, за да предскажат промените в турбуленцията при ясно небе при различни сценарии за повишаване на температурата от 1 до 4 градуса по Целзий.
Изследванията показват, че турбуленцията ще се увеличи в повечето региони на Северното полукълбо, засегнати от струйния поток, особено над Северна Африка, Източна Азия и Близкия изток.
Вероятността за турбуленция се увеличава с всеки градус повишаване на температурата.
Въздушна турбуленция при ясно небе възниква внезапно и е трудна за предсказване, което я прави особено опасна за гражданската авиация.
Това явление обикновено се случва в близост до течения на височина от около 10-12 километра. С повишаване на температурите количеството енергия в атмосферата се увеличава, което засилва струйните течения и вертикалните струи на вятъра (промени в посоката на вятъра във височина).
Промените в климата вече са повлияли на турбуленцията при ясно небе.
Анализ на данни от 1980 до 2021 г. установява, че умерената до силна турбуленция се е увеличила с 60 до 155 процента над Северна Африка, Източна Азия, Близкия изток, Северния Атлантик и Северния Пасифик
Изследователите отбелязват, че допълнителен анализ може да определи кои височини ще бъдат най-безопасни за самолетите в бъдеще.