Откритие: Археолози изследват уникален етруски храм (видео)
В некропола на Сасо Пинсуто в Тоскана, Италия, археолози са открили древен храм на най-старото общество на Апенинския полуостров. Тяхната цивилизация възниква в централната италианска област Етрурия около 900 г. пр.н.е., пише Heritage Daily.
Етруската цивилизация, достигнала своя връх около 750 г. пр.н.е. д., е била организирана в три основни конфедерации на градовете.
Въпреки това до 500 г. пр.н.е. политическият баланс на силите на италианския полуостров се променя с развитието на Римската република.
Некрополът на Сасо Пинцуто eголям погребален комплекс с най-малко 120 камерни гробници от VII-VI-ти век пр.н.е. Смята се, въз основа на погребални предмети, открити в него, че е бил запазен за високопоставени етруски граждани.
По време на последните разкопки изследователите са открили правоъгълни основи на култов храм или ойкос с размери 6,2 на 7,1 метра, изграден от големи каменни блокове.
Този храм, ориентиран от север на североизток, е рядък пример за погребален култ от архаичния период.
Открити са също така полихромни глинени плочи, украсени с изображения на церемонии, шествия и празници, подобни на тези, открити в други етруски некрополи.
Професор Алесандро Насо от университета в Неапол коментира, че ойкосът на Сасо Пинзуто вероятно ще се превърне в отправна точка за изучаване на погребалните култове в други архаични етруски некрополи.
Това откритие е изключително важно, тъй като запълва празнините в познанията за етруските погребални практики и дава рядък поглед върху културния и религиозен живот на тази древна цивилизация.