Открит е нов вид изчезнало животно, което не е оцеляло през епохата на замръзване
По време на проучване учени са открили останките на напълно нов вид в Северния Атлантически океан, пише PHYS.org.
Откритието е направено от група палеонтолози, ръководени от д-р Матийо Боавил от университета в Цукуба, Япония.
По време на разкопки те успяват да намерят вкаменелости от изчезналия род Ontocetus – останки са открити в плейстоценски седименти в Северния Атлантик.
Подобни вкаменелости преди това са били открити в Норич, Великобритания, и Антверпен, Белгия.
Първоначално се смяташе, че вкаменелостите принадлежат към вида Ontocetus emmonsi, но подробен анализ на долните челюсти разкрива уникална комбинация от характеристики, които карат учените да смятат, че това е втори вид бозайник, подобен на морж.
Новият животински вид е наречен Ontocetus posti и демонстрира интригуващ случай на конвергентна еволюция.
Авторите изследвали челюстта и открили няколко характеристики: четири постканинови зъба; по-голям долен кучешки зъби; слята и къса мандибуларна симфиза.
Тези характеристики, според палеонтолозите, показват, че бозайниците са били добре приспособени към всмукващ начин на хранене. Тоест диетата им е била подобна на тази на моржовете.
Предполага се, че родът Ontocetus произхожда от северната част на Тихия океан и след това се разпространява в Атлантида през миоплиоценския период. Учените смятат, че тази миграция е извършена по централноамериканския морски път – най-важният океански проход до затварянето на Панамския провлак.
В късния плиоцен планетата ни рязко се охлажда, което значително засяга морския живот като цяло.
Много от морските бозайници не успяват да се адаптират към новите сурови условия на по-студения период на Земята, което води и до тяхното изчезване.
Според учените, Ontocetus posti в крайна сметка е изчезнал през плейстоцена и на негово място са дошли по-адаптираните към студ обикновени моржове – Odobenus rosmarus, които в крайна сметка доминират в океаните.