Един от континентите става по-лек – какви са последиците
Ние може и да не забелязваме, но земните континенти се движат постоянно с невидима за човешкото око скорост.
Сега учените забелязват, че един от земните континенти става по-лек невероятно бързо и се издига над повърхността на океана. Това ще окаже огромно влияние върху бъдещото покачване на морското равнище, пише Science Alert.
Този процес е известен като следледниково покачване и ново проучване показва, че е вероятно да има огромно въздействие върху морското равнище.
Учените не знаят как точно ще протече този процес на издигане на Антарктида, но смятат, че събитията могат да се развият по два различни сценария.
Според съавтора на изследването Наталия Гомез, глациолог от университета Макгил, в най-добрия случай приносът на Антарктида за глобалното затопляне ще бъде намален с 40%, но в най-лошия случай това значително ще влоши ситуацията.
Учените смятат, че бъдещата ситуация до голяма степен зависи от това колко изкопаеми горива ще продължи да използва светът, увеличавайки количеството парникови газове, които улавят топлината и топят леда.
Наблюденията показват, че антарктическият лед остава упорито нисък през последните няколко години.
В новата работа Гомес и колегите са изследвали мантията на Земята през ледените покривки на континента и са установили, че тя е особено мека в някои ключови области. Сеизмичните данни показват, че това високо ниво на вискозитет създава неочаквано бързо повдигане на земята.
Около 700 милиона души живеят в крайбрежните райони днес, а покачването на морското равнище ще доведе до трилиони долари загуби до 2100 г., според друг съавтор на изследването, глациологът Тери Уилсън.
В резултат на това учените настояват, че трябва да проучим и разберем този ефект на доминото от топенето на антарктическия лед, тъй като той ще бъде критичен.
В работата си учените също са използвали 3D моделиране, за да предскажат покачването на морското равнище при различните сценарии.
Резултатите показват, че ако нивата на затопляне останат ниски, морските нива ще се покачат с до 1,7 метра до 2500 г., но ако човечеството продължи да изгаря изкопаеми горива и скоростта на глобалното затопляне на планетата се забърза, морските нива ще се покачат с 19,5 метра.
Когато отстъплението на ледената покривка изпревари издигането на континента, повече вода навлиза в океаните, според глациолога Роб Деконто от университета в Масачузетс. Ако човечеството успее да забави топенето на леда, издигащата се земя ще повдигне част от леда от по-топлите океански води, позволявайки на ледената покривка да се задържи по-дълго.
Авторите на изследването казват, че работата им представлява пробив в способността на хората да прогнозират и реагират на въздействието на изменението на климата върху покачването на морското равнище.
Тъй като Земята не е идеално гладка сфера, различни части на нашата планета ще изпитат уникални въздействия върху морското равнище поради гравитационни, ротационни и геоложки характеристики.
Учените също признават, че все още има много несигурност в техния модел, особено поради липсата на сеизмични данни от Западна Антарктика.
Освен това тяхната прогноза не отчита случващото се с ледената покривка в Гренландия и други региони и следователно прогнозите могат да бъдат и значително по-лоши.