Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Добивът на ценни метали в космоса става все по-реален

22 август 2024 г. в 11:53
Последно: 22 август 2024 г. в 11:53

Американската компания AstroForge обяви, че планира да извърши историческо кацане на един от близките до Земята метални астероиди през 2025 г.

Целта е да бъде тествана технологията за добив на метали в космоса.

Компанията е на път да стане първата в света, която ще започне добив на ценни метали от космически скали. И по-специално метали от платиновата група, включително платина.

Ако всичко върви по план, за първи път частна компания ще кацне на астероид, пише Space.

AstroForge обяви, че ще изпрати 200-килограмовата сонда Vestri да кацне на неназован метален астероид близо до Земята през следващата година.

Компанията успя да привлече финансиране от инвеститори в размер на $40 милиона. Така общият размер на финансирането на проекта се увеличи до $55 милиона.

Ако сондата Vestri успее да кацне безпроблемно на астероида, то това ще бъде първото подобно събитие, направено от частна компания.

Миналата година AstroForge изведе в орбита сондата Brokkr-1, с която беше планирано да демонстрира технология за обработка на астероиден материал и отделяне на ценни метали от него. Мисията не беше успешна.

В същото време AstroForge обяви, че в края на 2024 г. в космоса ще бъде изстреляна сондата Odin, която трябва да направи снимки на астероида, на който ще кацне Vestri.

Съобщава се, че реалният добив на ценни метали на астероиди трябва да започне скоро след завършването на мисията Vestri – с помощта на други космически кораби.

Може би преди края на десетилетието ще станем свидетели на първото в историята извличане на ценни метали от космически скали.

Трябва да отбележим, че други американски компании планираха да извличат вода от астероиди, за да получат водород и кислород, основни компоненти на ракетното гориво.

Идеята е да бъдат създадени космически „бензиностанции“, които да позволяват зареждане с гориво на космически кораби в далечния космос. Засега изпълнението на тези проекти е поставено на пауза.

Категории на статията:
Вселена