Учени доказаха ползите от технология, която е била известна още на древните маи
Еколозите са открили, че отглеждането на някои култури съвместно намалява въздействието на вредителите.
Фасулът, царевицата и тиквата печелят много, ако се отглеждат на едно място. Учените също са идентифицирали фактори, които влияят върху ползите от комбинирането на други растения.
Данните бяха изнесени по време на конференцията на Американското екологично общество в Лос Анджелис, пише списание Science.
В продължение на хиляди години фермерите в Мексико и части от Централна Америка са използвали специална система за отглеждане, наречена „милпа“.
Тази техника е използвана още от древните маи за увеличаване на добивите. Състои се от три вида култури, отглеждани заедно – „трите сестри”: царевица, боб и тиква.
Древните народи от този регион са научили за ползите експериментално, а съвременните учени доказват и теоретично предимствата на технологията.
Фасулът задържа азот в почвата, обогатявайки другите растения с него. Царевичните стъбла действат като опора за боба – бобът расте по тях;. А тиквата, която расте ниско, пази сянка на земята с огромните си листа и така помага на влагата да се задържи в почвата.
В допълнение, този метод помага да се контролира растежа и на плевелите.
Учените са открили и друга полза от комбинираното отглеждане на култури: то помага за намаляване на щетите от вредители.
Резултатите от новото изследване, представено на годишната среща на Екологичното общество на Америка в Лос Анджелис, показват, че всяка една от „трите сестри“ естествено привлича специфичен набор от вредители, които обаче не се „понасят“ помежду си и така растенията са предпазени.
Преди три години изследователският екип е започнал да отглежда трите култури в експериментални полета в Оахака, Мексико – поотделно, по двойки и трите вида заедно. А анализът е потвърдил ефективността на смесените насаждения.
Друго проучване е установило, че засаждането на генетично различни домати заедно ги предпазва от вредители, ако комбинацията от сортове произвежда правилната смес от летливи вещества, химикали.
Резултатите от изследването могат да помогнат на фермерите да намалят употребата на химически пестициди и в същото време да защитят културите по естествен начин.