Разкриха тайната на Ганимед
Преди около 4 милиарда години най-голямата луна в Слънчевата система, Ганимед, е била ударена от астероид. Той е бил 20 пъти по-голям от този, който е унищожил динозаврите на Земята.
Ударът е довел до промяна на оста на въртене на спътника на Юпитер. Резултатите от изследването, дало това заключение, са публикувани в списание Scientific Reports, пише Phys.
Най-големият естествен спътник в Слънчевата система – Ганимед, има диаметър над 5200 км. Специалистите предполагат, че под ледената му кора лежи океан от течна вода.
Това трябва да бъде потвърдено от сондата JUICE, която ще влезе в орбита около най-голямата луна на Юпитер през 2034 г. За първи път в историята космически апарат ще влезе в орбита около спътник на друга планета.
Ганимед винаги е обърнат към Юпитер само с едната си страна, точно както Луната е обърната към Земята.
Покрит е с големи бразди, които образуват концентрични кръгове около едно място на повърхността. Астрономите предполагат, че именно там е паднал голям астероид преди около 4 милиарда години.
Авторите на изследването казват, че досега не е било напълно сигурно колко силен е бил ударът и какво въздействие е оказал върху Ганимед.
Изчисленията показват, че астероидът е бил около 20 пъти по-голям от този, атакувал Земята преди 65 милиона години. В резултат на удара се е образувал временен кратер с диаметър от 1400 до 1600 км.
Вероятно събитието е имало голямо въздействие върху ранната еволюция на Ганимед, но засега това остава тайна за астрономите.
Мястото, където е паднал Ганимед, почти точно съвпада с най-отдалечения от Юпитер меридиан. Това означава, че Ганимед е претърпял изместване на оста на въртене.
Учените се надяват, че JUICE, който ще обикаля около Ганимед в продължение на шест месеца, ще помогне с допълнителна информация и снимки.