Разработват бактериална терапия за превенция и лечение на рак на дебелото черво
Китайски изследователи предлагат бактериална терапия като нов метод за превенция и лечение на колоректален рак (рак на дебелото черво), съобщава „Синхуа“.
Проучване на специалисти от Факултета по науки за живота към Университета в Ланчжоу в северозападната китайска провинция Гансу, установява, че пробиотикът limosilactobacillus fermentum GR-3, получен от цзяншуй – традиционна ферментирала храна в Северозападен Китай, демонстрира потенциал за насърчаване на апоптозата в туморните клетки на дебелото черво и инхибиране на тяхната пролиферация.
Резултатите от проучването показват, че при пациентите с рак на дебелото черво често се наблюдава дисбаланс в чревната микрофлора и трайно състояние на пероксидация в туморните клетки.
За разлика от конвенционалните антиоксиданти, пробиотиците като Lactobacillus GR-3 биха могли да се насочат конкретно към туморната микросреда, като същевременно регулират и чревната флора.
Екипът е успял успешно да изолира Lactobacillus GR-3 – щам със силни антиоксидантни свойства.
Този щам е показал обещаващи резултати в насърчаването на разграждането на пикочната киселина чрез модулиране на чревния микробиом.
Резултатите показали, че Lactobacillus GR-3 значително намалява растежа на тумори на дебелото черво при мишки, предизвикани от лекарства, и демонстрира положителни терапевтични ефекти.
Щамът не само понижава туморната маса, но и подобрява състава на чревните микробни метаболити, насърчава апоптозата в клетките на рака на дебелото черво и потиска тяхната пролиферация.
Ракът на дебелото черво е едно от най-често срещаните онкологични заболявания, водещи до летален край.