Хормоналната терапия може да служи като превенция срещу диабет при жените след менопауза
Хормоналната терапия може да играе значителна роля за подобряване на метаболитното здраве на жените след менопаузата. Това сочат резултатите от мащабен анализ на Обществото по менопауза (IMS), което е идентифицирало потенциалните ползи от това лечение за намаляване на риска от развитие на диабет тип 2.
В процеса на изследването са били разглеждани данни от 17 клинични проучвания, включващи повече от 29 000 жени на възраст от 47 до 75 години. Участниците били разделени на две групи: едната получавала хормонална терапия, другата – плацебо. Продължителността на лечението варира от два месеца до две години.
Резултатите показват, че използването на хормонална терапия, независимо дали под формата на перорални лекарства или кожни пластири, значително повишава чувствителността на клетките към инсулин при здрави жени след менопауза.
Това откритие е важно, тъй като понижените нива на естроген по време на менопаузата често се свързват с повишен риск от развитие на инсулинова резистентност, състояние, при което клетките на тялото губят способността си да реагират ефективно на инсулина и да обработват глюкозата.
Учените подчертават, че хормоналната терапия вече се е доказала като ефективно лечение за облекчаване на много неприятни симптоми на менопаузата, включително горещите вълни.
Сега, благодарение на това изследване, неговият потенциал за превенция на метаболитни нарушения е налице.
Резултатите показват, че хормоналната терапия може да бъде свързана с по-нисък риск от диабет при жени след менопауза.