Откритие близо до Сатурн: В Слънчевата система може да има друг обитаем свят
Проби, събрани от пръстените на Сатурн и по-точно над неговата луна Енцелад, разкриха наличието на различни органични молекули.
Вероятно на Енцелад има по-сложни органични молекули, отколкото се смяташе досега. Това увеличава вероятността от съществуването на химични реакции, които могат да създадат градивните елементи на живота, пише New Scientist.
Спътникът на Сатурн – Енцелад, е един от световете, където потенциално може да съществува извънземен живот.
Под ледената кора на луната има огромен океан от течна вода, от която изригват струи лед и пара. Съществуват доказателства за наличието на енергийни източници на морското дъно, подобни на хидротермалните отвори в океаните на Земята.
Космическият кораб „Касини“ изучава Сатурн и неговите спътници в продължение на 13 години, преди да се разбие в газовия гигант с пръстени през 2017 г.
Устройството е успяло да събере проби от ледени частици в един от външните пръстени на Сатурн.
По-рано учените потвърдиха, че на Енцелад има всички 6 химични елемента, необходими за живота, какъвто го познаваме: въглерод, водород, азот, кислород, фосфор и сяра.
„Касини“ също събра ледени частици. Но те не са били подложени на толкова задълбочен анализ, както е направено сега от учените от Свободния университет в Берлин, Германия.
Изследователите са открили доказателства за широк спектър от химически групи, които са общи за много биологични молекули. Те включват естери, алкени и сложни молекули, които съдържат азот и кислород.
Това откритие донякъде подкрепя тезата, че на Енцелад може да има необходимите условия за извънземен живот.