Разкриха мистерията, свързана с произхода на астероида „Рюгу
Учените уточниха мястото на произход на астероида „Рюгу“. Оказа се, че той се е образувал между орбитите на Юпитер и Сатурн, а не в покрайнините на Слънчевата система, както се смяташе досега.
Това е било установено благодарение на анализа на проби, доставени от японската сонда Hayabusa-2.
Hayabusa2 върна проби от астероида на Земята през декември 2020 г., след което те бяха изследвани в лаборатории по света в продължение на четири години.
Анализът е извършен от експерти от Института за изследване на Слънчевата система „Макс Планк“ в Германия. Те са разгледали съотношението на определени метални изотопи в почвата – разновидности на един и същ елемент, които се различават само по броя на неутроните в ядрото.
По този начин са изследвани изотопи на никел в четири проби от астероида и шест проби от въглеродни хондрити, за да се корелират показателите.
„Рюгу“ е астероид, който обикаля около Слънцето приблизително между орбитите на Земята и Марс и периодично пресича орбитата на нашата планета. Класифицира като близък до Земята.
Учените предполагат, че подобно на други представители на този тип небесни тела, Рюгу е влязъл в Слънчевата система отвън, а именно от главния астероиден пояс, разположен между орбитите на Марс и Юпитер.
Предишни проучвания показват, че свойствата му могат да бъдат сравними с въглеродните хондрити, богати на въглерод метеорити. За да бъдем по-точни, той се вписва в рядката група CI хондрити. Те са подобни по химичен състав на Слънцето и се смята, че са се образували в далечните краища на Слънчевата система.
Според учените първите въглеродни хондрити са започнали да се образуват приблизително 2 милиона години след формирането на Слънчевата система.