Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Откриха екзопланета, обикаляща около Звездата на Бърнард (видео)

2 октомври 2024 г. в 18:30
Последно: 2 октомври 2024 г. в 16:12

Астрономи откриха екзопланета, обикаляща около Звездата на Барнард, най-близката единична звезда до Слънцето и звезда-червено джудже. Откритието, направено с помощта на големия телескоп на Европейската южна обсерватория (VLT ESO), е публикувано в списание Astronomy & Astrophysics.

Barnard b се намира само на шест светлинни години от Земята и е 20 пъти по-близо до Звездата на Барнард, отколкото Меркурий е до Слънцето. Температурата на повърхността е около 125 градуса по Целзий, което прави планетата твърде гореща, за да съществува течна вода.

Въпреки това откритието е важно за търсенето на земни екзопланети в обитаемата зона около червените джуджета.

Екипът е използвал високопрецизния инструмент ESPRESSO, предназначен да измерва колебанията на звездите, причинени от гравитационното привличане на екзопланети.

Тези данни се допълват от резултатите и от други инструменти, включително HARPS в обсерваторията La Silla на ESO, HARPS-N и CARMENES, които потвърдиха съществуването на Barnard b. Новите данни обаче не потвърждават съществуването на предполагаемата екзопланета, за която се съобщава през 2018 г.

Екипът също така е открил признаци на още три кандидат-екзопланети в различни орбити около Звездата на Барнард. За окончателното им потвърждаване ще е необходимо допълнително проследяване с ESPRESSO.

Това откритие предполага, че пространството около Звездата на Барнард може да е пълно с планети с ниска маса.

Изследователите подчертават, че Звездата на Барнард, вторият най-близък обект до Слънцето, остава ключова цел за астрономите, които искат да открият подобни на Земята екзопланети.

Използването на най-новите технологии и инструменти, като ESPRESSO, дава възможност да се изследва в детайли вътрешната структура и динамика на екзопланетните системи.

Категории на статията:
Наука