Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Учени назоваха къде може да има потенциално обитаеми планети

3 октомври 2024 г. в 12:00
Последно: 3 октомври 2024 г. в 11:51

Физици от Тексас решиха да систематизират знанията, които човечеството има за други планети, за да определят дали хората могат да живеят на някоя от тях. Става въпрос за скалисти светове, обикалящи около звезди от тип F.

Звездите са разделени в седем категории въз основа на повърхностната им температура. Нашето Слънце принадлежи към G-клас и, което може да се счита за експериментално доказано, е способно да създаде условия за живот в своята орбита. Но има и сроден тип звезди, обозначени като F. Според нови изследвания те са още по-подходящи, когато става въпрос за евентуален живот.

Звездите от клас F имат почти същия жълтеникаво-бял цвят и впечатляваща повърхностна температура от 10 000 градуса. А според астрономите от Тексас имат и редица предимства. На първо място, обитаемата зона за такива звезди е много по-широка.

Въз основа на това физиците са провели подробен статистически анализ на всички известни в момента звезди от клас F.

Били са открити общо 18 системи, „населени“ от общо 206 потвърдени екзопланети.

Значителното количество данни позволява на учените допълнително да разделят тези светове на четири подкатегории – в зависимост от това колко време всеки от тях прекарва в обитаемата зона.

Има само една планета, която никога не напуска обитаемата зона – това е спътникът на звездата HD 111998, известна още като 38 Дева, разположена на 108 светлинни години от Земята. Тя е приблизително 18% по-тежка от Слънцето и изглежда повече от обещаващо.

Вярно е, че е трудно да се очаква обитаемост от газов гигант, напомнящ Юпитер. Но независимо от това, възможността за съществуването на стабилни орбити около звезди от клас F може да се счита за доказана.

Това означава, че в бъдеще около тях неизбежно ще има други планети, които с голяма степен на вероятност ще се окажат в обитаемата зона.

Категории на статията:
Вселена