Изкуствен интелект ще помага за диагностика на късогледство
Американски лекари предлагат да се използва модел с изкуствен интелект (AI) за диагностициране на проблеми със зрението. Изследването е публикувано в JAMA Ophthalmology.
Според учени от Държавния университет на Аризона, САЩ, миопичната макулопатия, свързана с комплекс от необратими промени в очното дъно, е водещата причина за загуба на зрението в света.
През 2015 г. това води до проблеми със зрението за 10 милиона души. Експертите предлагат изкуствен интелект да помага в диагностиката.
Миопичната макулопатия също е свързана с миопия, но може да бъде предотвратена с превантивни изследвания.
Проблемът е, че процедурата с оптична кохерентна томография, която помага да се открие заболяването в ранните му стадии, е скъпа и отнема много време. Затова много хора от малки райони са ограничени в получаването на този вид услуга.
Изработеният по поръчка модел може ефективно да сканира изображения на ретината и да предвиди правилната класификация на миопичната макулопатия.
„След като технологиите, базирани на AI, станат достъпни, те значително ще подобрят качеството на живот на хората по света, включително тези, които живеят в развиващите се страни“, казва професор Ялин Уанг за изобретението.
В началото на октомври Световната здравна организация призова за ограничаване на използването на смартфони сред децата, подобно на борбата с тютюнопушенето. Смята се, че мерките ще помогнат в борбата с нарастващия брой психични проблеми при тийнейджърите, произтичащи от социалните мрежи и игрите.