Разгадана е способността на хората да отгатват миналото и бъдещето
Изследователи от Дортмунд колидж, ръководени от Джеръми Манинг, откриха способността на хората да отгатват минали събития по-добре, отколкото да предсказват бъдещето. Резултатите от изследването са публикувани в списание Nature Communications.
Изследванията показват, че хората са по-добри в припомнянето на събития, случили се преди дадена сцена, отколкото в гадаенето какво ще се случи след нея. В реалния живот, както и във филмите, събитията са свързани със сложни времеви асоциации, което прави прогнозирането на бъдещето трудно.
За експеримента на участниците са били показани сцени от два телевизионни сериала. След всеки епизод анкетираните са били помолени да познаят какво се е случило преди това или какво ще се случи след това. Участниците били по-успешни в отгатването на миналото. Това е така, защото героите в телевизионните сериали споменават миналото си по-често, което дава на зрителите повече улики.
Изследователите са анализирали милиони разговори от книги, филми и телевизионни предавания, за да видят колко често хората говорят за миналото или бъдещето.
Оказва се, че както измислените герои, така и реалните хора по-често обсъждат своите минали събития, което обяснява по-добрата способност на хората да реконструират миналото.
Тези констатации подкрепят теорията за „психологическата стрела на времето“, която гласи, че хората помнят повече неща от миналото, отколкото могат да знаят за бъдещето. Измислените герои, подобно на истинските хора, обсъждат спомените си по-често, отколкото плановете си, което ги прави по-реалистични.
Изследователите заключават, че асиметричното знание на човека за живота му се отразява в това как хората споделят информация.