Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

В света на изкуствения интелект: Джон Хопфийлд и Джефри Хинтън с Нобелова награда за физика

8 октомври 2024 г. в 16:25
Последно: 8 октомври 2024 г. в 15:25

Джон Хопфийлд и Джефри Хинтън получават Нобелова награда за физика за открития и изобретения, които са в основата на машинното обучение.

„Двамата тазгодишни Нобелови лауреати по физика са използвали инструменти от физиката, за да разработят методи, които са в основата на днешното мощно машинно обучение“, се казва в прессъобщение на Нобеловия комитет.

Изследванията на Хопфийлд се провеждат в Университета „Принстън“, САЩ, а Хинтън работи в Университета на Торонто, Канада.

Елен Монс, председател на Нобеловия комитет по физика към Кралската шведска академия на науките, каза, че двамата лауреати „са използвали фундаментални концепции от статистическата физика, за да разработят изкуствени невронни мрежи, които функционират като асоциативна памет и откриват модели в големи масиви от данни“.

Такива мрежи са използвани за напредъка на изследванията в областта на физиката и „също така са станали част от нашето ежедневие, например при разпознаването на лица и езиковия превод“.

Нобеловата награда за физика беше присъдена във вторник, ден след като двама американски учени бяха удостоени с наградата за физиология или медицина за откритието си на микроРНК.

Трима учени получиха Нобелова награда за физика през 2023 г. за това, че за първи път за части от секундата надникнаха в свръхбързия свят на въртящите се електрони – област, която един ден може да доведе до по-добра електроника или диагностика на болести.

Наградата за физика е с парична стойност от 11 милиона шведски крони (1 милион щатски долара) според завещанието, оставено от създателя на наградата, шведския изобретател Алфред Нобел.

Лауреатите ще получат наградите си на церемония на 10 декември, когато се отбелязва годишнината от смъртта на Алфред Нобел.

Категории на статията:
Физика