НАСА избра два нови проекта за космически телескоп
НАСА одобри два проекта за бъдещи космически телескопи – в рентгеновия и в далечния инфрачервен диапазон.
Всяка група разработчици ще получи 5 милиона долара за разработване на своите концепции в продължение на една година.
През 2026 г. агенцията ще избере по-добрия вариант, който ще бъде финализиран и изстрелян в космоса през 2032 г.
Избраният телескоп ще бъде първият от нов клас инструменти – Probe Explorers, разработени по програмата Explorers. Той ще запълни празнината в изследването на мистериите на нашата Вселена.
„И двете избрани концепции имат потенциала да осигурят научни пробиви, насочени към основните приоритети на астрофизиката за текущото десетилетие, както и да разработят ключови технологии за бъдещи водещи мисии и да позволят на цялата астрономическа общност да използва новата обсерватория за общото благо“, обясниха от НАСА.
През 2020 г. НАСА реши да създаде нов клас космически обсерватории, Probe Explorers, чиито наблюдения ще се извършват или в рентгеновия, или в далечния инфрачервен диапазон. Цената на полета на всяко такова устройство беше ограничена до 1 милиард долара, без да се броят разходите за стартиране и допълнителните разходи.
След проучване на възможните варианти за изпълнение на програмата агенцията одобри два проекта. Само един обаче ще бъде избран за изстрелването, планирано за 2032 г.
Първият е Advanced X-ray Imaging Satellite (AXIS). Това е рентгенова обсерватория с широко зрително поле и висока пространствена разделителна способност. Телескопът ще може да изучава зараждащи се свръхмасивни черни дупки, да изследва връзката между звездите и да помага за определянето на енергийните източници на различни експлозивни явления в космоса. Устройството ще допълни наблюденията от предишни рентгенови обсерватории.
Вторият проект е Probe far-Infrared Mission for Astrophysics (PRIMA), 1,8-метров телескоп, способен да прави снимки в далечния инфрачервен диапазон.
Програмата Explorers е най-старата програма на НАСА, датираща от 50-те години на миналия век.
Основната ѝ цел е да осигури постоянен и евтин достъп до космоса за научни изследвания.
Първото изстрелване по програмата е извършено през 1958 г., когато в ниска околоземна орбита излиза апаратът Explorer 1, който открива радиационните пояси на нашата планета.
Оттогава проектът е изстрелял 90 различни космически кораба, включително UHURU (първата орбитална рентгенова обсерватория) и сондата COBE, за които по-късно са присъдени Нобелови награди.