Учените откриха защо слоновете имат гънки по хоботите си
Международен изследователски екип откри, че гънките по хоботите на африканските (Loxodonta africana) и азиатските слонове (Elephas maximus) им помагат да хващат по-добре различни предмети.
Разликите в броя и разпределението на гънките изглежда са свързани с поведението и местообитанието на тези животни.
Хоботът на слона е невероятно сложен и многофункционален орган, който се състои от повече от 40 000 мускула.
С негова помощ тези животни дишат, ядат, пият, издават звуци, взаимодействат помежду си и хващат предмети. Хоботът също играе важна роля в обонянието и тактилната чувствителност.
Резултатите от изследване, публикувани в Royal Society Open Science, показват, че гънките помагат на слоновете да разтягат и свиват този полезен орган.
След като са изследвали структурата на кожата на хобота на новородени слонове с помощта на микрокомпютърна томография и микроскопия, учените са открили, че дебелината на епидермиса по цялата дължина на хобота не се променя.
Но дермата се свива във вдлъбнатините на бръчките, осигурявайки баланс между здравината и гъвкавостта на кожата.
Авторите отбелязват, че по време на вътреутробното развитие броят на бръчките по тялото се удвоява на всеки 20 дни. Впоследствие процесът се забавя, но азиатските слонове развиват нови гънки по-бързо от африканските слонове. Това показва влиянието на генетични и поведенчески фактори върху образуването на гънки.
Азиатските слонове имат много повече големи гънки на гърба на хоботите си – средно 126, а африканските слонове – приблизително 83. И при двата вида гъстотата на гънките се увеличава към върха на органа. Това го прави по-гъвкав и позволява сложна манипулация на обекти.
Азиатските слонове ефективно хващат и държат предмети, като използват хобота си като ръка.
Африканските слонове от своя страна по-често използват две подобни на пръсти издатини на върха на хобота си, за да хващат предмети.