Откриха най-малкото фосилизирано яйце на динозавър в света
Фосилизирано динозавърско яйце с дължина само 29 мм, открито в Ганжоу, провинция Дзянси в Източен Китай, е идентифицирано като най-малкото фосилизирано яйце досега.
То принадлежи към нов вид в семейството на яйцата на динозаври с овална форма, според Информационна агенция „Синхуа“.
Фосилът, наречен „Ганджоу мини яйце“, е значителна палеонтологична находка, тъй като хвърля светлина върху размножаването и разнообразието на динозаврите.
Изследването беше публикувано наскоро в академичното списание Historical Biology, отбелязвайки забележителен принос за разбирането на еволюционната линия на тези големи животни.
Мини яйцето отне първенството на предишния рекордьор, микроелипсоидното яйце, открито в Източен Китай. През 2021 г. изследователски екип, ръководен от Лу Фешенг, главен инженер на Института за геоложки изследвания и проучвания на Цянзи, направи откритието на строителна площадка в град Мейлин, провинция Гуанджоу.
Екипът откри тогава добре запазено гнездо от близо шест непокътнати динозавърски яйца, подредени неправилно.
Установено е, че яйцата са от периода късна креда (преди приблизително 80 милиона години).
След три години изследваният екипът, в сътрудничество с експерти от Китайския университет по геонауки (Ухан) и Института по палеонтология и палеоантропология на гръбначните животни на Китайската академия на науките, потвърди, че вкаменелостите са яйца на динозаври.
Лу каза, че екипът е използвал техники като електронно микроскопско сканиране и дифракция на обратно разсейване на електрони, за да анализира микроструктурата на черупката на яйцето.
Сега новооткритата вкаменелост на яйце показва значителни разлики в размера, дебелината на черупката, системата от пори и ултраструктурата в сравнение с известни преди това образци, което води до установяването на нов род и вид, отбелязва Лу.
Анализът на известни вкаменелости от яйца предполага, че тези динозавърски яйца вероятно идват от малък тероподен динозавър.
Изследователският екип планира да използва микро-КТ сканиране, за да реконструира цялостното състояние на яйчните вкаменелости, да проучи процеса на формиране и да определи специфичния тип динозавър, който ги е поставил, заедно с репродуктивното му поведение.
Следващата фаза на изследване има за цел да предостави по-задълбочена представа за живота на тези древни същества.