Откриха превключвателя на „бързия“ сън
Учени от университета в Цукуба и университета в Токио направиха важно откритие в областта на изследването на съня. Те откриха невронния център, отговорен за REM съня.
Изследването, публикувано в Cell, хвърля светлина върху механизмите, които управляват тази фаза, когато човек сънува и се формират ключови когнитивни умения.
REM сънят започва 60-80 минути след заспиване и е придружен от активна мозъчна функция. По това време човек започва да мечтае, а също така развива способността да учи и да бъде креативен.
Учените са изследвали как невроните в горната част на мозъчния ствол, област, наречена мост, влияят върху тази фаза при лабораторни мишки.
Невролозите са открили, че невроните на моста са свързани с неврони в продълговатия мозък, образувайки един вид „невронна верига“. Премахването на понтинните неврони от тази верига води до намалено време на сън и нарушаване на нормалната мускулна релаксация при гризачи. Напротив, тяхното активиране допринася за ускорен преход на мишките към REM фаза на съня и увеличаване на продължителността на неговите епизоди.
Анализът показва, че невроните в продълговатия мозък активно стимулират REM фазата на съня, засягайки множество области, свързани с неговата активност.
Интересното е, че активирането на тези неврони причинява директни преходи от будност към REM сън при мишки, заобикаляйки междинните етапи.
Според изследователите това откритие може да помогне за разработването на нови лечения за нарушения на съня като нарколепсия и да подобри качеството на живот на хората, страдащи от безсъние.