Учените датираха най-стария кратер на Луната: Какво означава това за Земята
Луната е пълна с кратери. В продължение на милиарди години спътникът на Земята е бил подложен на „нашествие“ на астероиди и комети, което е оставило много вдлъбнатини на повърхността му.
Най-голямото и най-старото известно място на удар на Луната е басейнът на Южния полюс – Ейткен, който се простира на близо 2000 километра от обратната страна на Луната.
Благодарение на нови изследвания учените успяха да датират басейна. Той се е появил между 4,32 и 4,33 милиарда години.
Изследователски екип, ръководен от учени от университета в Манчестър, е определил възрастта на басейна чрез анализ на лунен метеорит, открит в Алжир през 2005 г. Съдържал е уран и олово, принадлежащи именно към този период.
Защо предложената възраст на басейна на Ейткен е толкова важна? Факт е, че е с около 120 милиона години кратерът е по-стар от очакваното.
В продължение на няколко десетилетия учените са били единни в схващането, че най-интензивният период на лунната „ударна“ вълна е бил във времето между 4,2 и 3,8 милиарда години – първите половин милиард години от историята на Луната. Но сега определянето на възрастта на басейна Ейткен променя това схващане.
Което пък има отношение и към знанието за историята на Земята.
Нашата планета и Луната най-вероятно са били подложени на сходни въздействия по време на ранното си развитие.
Учените вече могат да използват това, което са научили за Луната, за да узнаят повече за условията на Земята през същия период от време.