Шест месеца в Космоса: Китайският кораб Shenzhou-19 бе изстрелян успешно (+видео)
Китай изведе в орбита космическия кораб Shenzhou-19. Астронавтите ще останат в космоса 6 месеца и ще проведат 86 експеримента.
Един от тези експерименти ще изследва какви са ефектите върху тухлите, направени от симулирана лунна почва, в условията в Космоса. Ако тестът бъде успешен, тухлите могат да се превърнат в ключов материал за изграждане на постоянна едномесечна изследователска станция, която Китай се надява да завърши до 2035 г., пише Ройтерс.
В Космоса излетяха 48-годишният командир Цай Сюйхъ, бивш участник в мисията Shenzhou-14, както и „начинаещите“ астронавти – 34-годишният бивш пилот от военновъздушните сили Сун Линдун и 34-годишният инженер на космически полети Ван Хаодзе, пише Space.com.
„Мисията ще се фокусира върху планираната тема „биологични и физически науки в Космоса“, обхващаща области като наука за живота в Космоса, основна физика на микрогравитацията, наука за космическите материали, космическа медицина и нови космически технологии. Експериментите включват структурен анализ на растежа на кристали, неравновесна динамика на меки вещества в условия на микрогравитация“, казва Лин Сицян, говорител на китайската агенция за човешки космически полети CMSA.
Полетите с екипаж са редовна част от космическата програма на Китай през последните две десетилетия.
Техният брой се увеличи през последните години, тъй като Китай построи и започна да експлоатира своята космическа станция Tiangong. Тя беше официално завършена през ноември 2022 г.
Китай се е фокусирал върху целта за постигане на пилотирано кацане на Луната до 2030 г. Затова като част от Shenzhou-19 астронавтите ще проведат експерименти, свързани с предстоящи мисии до спътника на Земята.
„Ще имаме много дейности извън кораба и нови научни експерименти“, коментира участник в китайската мисия.