Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Опасно ли е лошото време за вятърните електроцентрали?

4 ноември 2024 г. в 15:54
Последно: 4 ноември 2024 г. в 15:54

Ако някога сте изпитвали ужас от прекъсването на електрозахранването по време на обилен снеговалеж или минусови температури, вероятно сте се чудили: няма ли проблемът да стане по-голям, когато светът премине изцяло към възобновяема енергия?

В страните, където вятърните паркове вече генерират значителен дял от електроенергията в наши дни, този въпрос често се повдига.

И това е разбираемо, защото вятърните турбини са подобни на самолетите в много отношения – полетите от летищата се отменят, ако времето се влоши. Ще стане ли човечеството уязвимо заради катаклизмите на времето?

Вятърните генератори се „страхуват“ от заледяване.

Например, ако остриетата са покрити със скреж през нощта, а сутрин слънцето стопи скрежа, от вятъра и ще образува ледена кора.

Леденият дъжд е още по-опасен, защото когато ледът покрие лопатките, тяхната аеродинамика се влошава, което означава, че мощността намалява. Поради прекомерното тегло, остриетата изпитват повишено напрежение и могат да се счупят. А ако вътре се образува скреж, това понякога може да доведе до късо съединение и пожар.

Би било възможно допълнително да се напръскат лопатките със смес против заледяване, но това е неоправдано скъпо, тъй като тази операция трябва да се извърши от хеликоптер.

Но се оказва, че традиционното енергопроизводство е също толкова уязвимо или дори по-уязвимо.

Pixabay

Може би сте чували за енергийната криза в Тексас през 2021 г. През февруари тропическият щат беше засегнат от необичайно студено време и снежни бури. Точно по времето, когато електричеството беше най-необходимо, започнаха спирания на тока. Това причини истинско бедствие – дори се стигна до смъртни случаи, както и до големи финансови загуби.

Бързо стана ясно, че вятърните паркове в Тексас са намалили производството на електроенергия в студеното време.

По-късно обаче беше проведено разследване и се оказа, че топлоцентралите и дори атомните електроцентрали са намалили още повече подаването на електроенергия. Времето е засегнало най-тежко въглищните и газовите електроцентрали, прекъсвайки доставките на гориво.

Комисията, която разследва обстоятелствата на кризата, заключи, че и вятърната, и традиционната енергия в Тексас са еднакво неподготвени за природно бедствие.

Вятърната енергия се развива активно в Северна Европа, включително в Скандинавия. Само в Северно море, с неговото капризно време, работят около 3000 вятърни турбини. Дания, например, получава 55% от електроенергията си от вятъра. Чували ли сте за прекъсвания на тока в Скандинавия през последните години? Не.

В тези страни вятърните турбини са проектирани така, че са взети под внимание подобни рискове – чрез вграждане на електрически системи против обледеняване в лопатките на турбините. Очевидно те работят доста надеждно. Явно вятърната енергия се оказва доста устойчива, ако всичко се прави разумно и качествено, пише Techinsider.

Категории на статията:
HiTech