Тестват материали от ново поколение на МКС
Полимери с наночастици и въглеродни влакна ще преминат сериозен тест, за да се види дали могат да издържат на извънземни условия, от радиация до атомен кислород.
Материалите, разработени в университета в Бристол, са изпратени на Международната космическа станция на 5 ноември. Те ще бъдат тествани в орбита, за да могат в бъдеще да се използват при изграждането на различни обекти, пише Phys.org.
Полимерите са резултат от петгодишна работа на учените.
Космическият кораб Space X Dragon CRS-2 достави в орбита четири полимера, подсилени с въглеродни влакна. Два от тях съдържат наночастици, а единият е патентован.
Композитите ще бъдат поставени на платформата Bartolomeo, разположена в предната част на МКС, където ще обиколят Земята до 9000 пъти през следващите 12 до 18 месеца със скорост от 27 358 км/ч.
Те ще трябва да издържат на тежки изпитания: температури от -150 ºC до +120 ºC, срещи с космически отломки, пътуващи седем пъти по-бързо от куршум, силно електромагнитно излъчване, условия на висок вакуум и атомарен кислород, който разрушава и най-здравите структури.
Ако издържат на екстремните условия, те могат да бъдат използвани за създаване на по-издръжливи космически компоненти. Това ще позволи на устройствата да пътуват по-далеч и по-дълго в извънземното пространство.
Бъдещите колонизатори ще имат нужда от защита от радиация. Ето защо е толкова важно да се създадат композити, които могат да предпазят хората. В идеалния случай те трябва да бъдат рециклирани в края на експлоатационния си живот.