САЩ и Китай в луда надпревара за кацане на Луната
Дали следващият човек, стъпил на Луната, ще говори на английски или китайски? Въпросът засега остава отворен.
Само 12 американци са ходили на Луната между 1969 и 1972 г. Сега и САЩ, и Китай се готвят да изпратят астронавти там през това десетилетие.
Но новата лунна програма на НАСА Artemis има някои проблеми, свързани с факта, че новите скафандри и лунната станция все още не са готови.
Въпреки че НАСА заяви, че нейни астронавти ще кацнат на Луната през 2026 г., а Китай обещава да го направи през 2030 г., все още не е ясно кой ще бъде първи.
Изглежда, че има реална възможност Китай да победи САЩ в тази космическа надпревара, казва Джако ван Луун, астрофизик от университета „Кийл“, Англия, пише Space.
Новата лунна програма на НАСА предвижда начална фаза, състояща се от три мисии. Едната вече е осъществена. В края на 2022 г., по време на мисията Artemis 1, безпилотният космически кораб Orion успешно прелетя около Луната и се върна обратно.
В края на 2025 г., по време на мисията Artemis 2, космическият кораб на НАСА ще повтори своето пътуване. Но на борда ще има четирима астронавти. А в края на 2026 г., по време на мисията Artemis 3, астронавтите на НАСА ще стъпят на повърхността на Луната за първи път от повече от половин век.
Очаква се за първи път в лунна мисия да участват мъж и жена.
Въпреки че е определена датата за новото кацане на Луната, то трябваше да се състои през 2025 г., но беше отложено поради проблеми с подготовката за полета. А през 2023 г. се предполагаше, че подобна мисия няма да се състои преди 2028 г.
В същото време космическата програма на Китай се развива бързо и и то без съществени проблеми. По-рано тази година китайските космически служители обявиха, че тяхната страна има за цел астронавти да кацнат на Луната през 2030 г.
Първият китайски астронавт излетя в Космоса само преди 21 години. От 2022 г. започна да работи напълно сглобената китайска орбитална станция Tiangong.
През последните няколко години китайски космически кораби успешно кацнаха на Луната и събраха проби от местната почва, които бяха върнати на Земята.
Китай успя да събере проби от обратната страна на Луната. Досега никоя друга страна в света не го е правила. Тествани са технологии, които са от решаващо значение за кацането на китайски астронавти на Луната.
Наскоро Китай показа новите скафандри, които астронавтите ще носят по време на кацане на спътника на Земята. Те са леки и гъвкави, предпазват от резки промени в температурата и вредната слънчева радиация.
В същото време Axiom Space продължава да разработва нов лунен скафандър за НАСА.
Друг проблем с мисията Artemis 3 е, че топлинният щит на космическия кораб Orion беше сериозно повреден по време на завръщането му на Земята преди 2 години. Инженерите на НАСА все още работят върху решението на този проблем.
Някои критици твърдят, че кацането на НАСА е твърде трудно и скъпо. Но простите решения не струват непременно малко.
В същото време желанието на Съединените щати да изпреварят Китай в надпреварата първи да кацнат на Луната през XXI век може да струва скъпо както финансово, така и по отношение на риска за човешкия живот.
Следователно не е известно кое е по-добре: да имате добре подготвена мисия или да кацнете първи. Засега не е ясно кой ще бъде победител в надпреварата.