Мисия за 3 милиарда долара може да разкрие мистериите на Плутон
Въпреки че от 18 години Плутон не е деветата планета от Слънчевата система, а само планета джудже, това не означава, че учените не искат да разкрият нейните тайни.
След като космическият кораб New Horizons прелетя близо до Плутон за първи път в историята през 2015 г., учените имат още много въпроси.
За да получат тези отговори, авторите на статия, публикувана в The Planetary Science Journal, предлагат изпращането на нова мисия до Плутон, наречена Persephone.
За първи път преди 9 години космическият кораб New Horizons на НАСА изследва Плутон и най-голямата му луна Харон от близко разстояние.
Учените получиха данни за пояса на Кайпер, където технически се намират Плутон и неговите 5 луни. Но остават още много интересни въпроси, свързани с характеристиките на повърхността на Плутон и онова, което се крие под нея.
Въпреки факта, че планетата джудже е много далеч от Слънцето, под ледената повърхност може да има океан от течна вода.
И някои доказателства сочат, че това наистина е така.
Мисията до Плутон ще отнеме приблизително 28 години.
В продължение на 3 години сондата Персефона ще кръжи около Плутон, изучавайки него и спътника му Харон. Учените смятат, че мисията може да бъде разширена, за да изследва други обекти в пояса на Кайпер.
Авторите на статията пишат, че би било възможно значително да се намали времето за полет до Плутон с помощта на ядрен двигател, но този тип технологии все още са в етап на проектиране.
Космическият кораб Persephone трябва да бъде оборудван с най-новите инструменти: камери, спектрометри, радари, магнитометри и висотомери, за да постигне научните цели на мисията.
Според изчисленията на учените изпълнението на мисията изисква финансиране в размер на 3 милиарда долара, но това може да не е приоритетен проект за НАСА на този етап.