Станаха известни нови данни за почвата от обратната страна на Луната
Мисията Chang’e-6 през юни 2024 г. достави на Земята 1,9 кг лунна почва от обратната страна на Луната. Резултатите от анализа на пробите са публикувани в списание Nature.
Преди това пробите, събрани от НАСА като част от мисиите на Аполо, бяха от видимата страна на Луната и бяха на повече от 3 милиарда години.
Експерти са изследвали 108 базалтови фрагмента, съдържащи се в две малки проби от почвата.
Повечето от фрагментите са образувани преди около 2,8 милиарда години и са от вулканична скала. Един фрагмент обаче се е образувал преди около 4,2 милиарда години.
За първи път е открито наличието на вулкани от обратната страна на Луната. Учените се чудят защо Луната е запазила разтопеното си състояние милиарди години.
Анализът също така показва, че почвата от Chang’e-6 е практически лишена от радиоактивни елементи, които са открити в пробите от Аполо, което също повдига много въпроси.
„Отдалечената страна на Луната се различава от видимата страна по своята топография, по-дебела кора, разпределение на базалт и по-ниско съдържание на торий (радиоактивен елемент). Тези разлики остават загадка и трябва да бъдат проучени“, каза един от авторите на изследването.
Китайското национално космическо управление планира да предостави достъп до пробите на чуждестранни учени след две години.