Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Европейска сонда пусна двигатели в Космоса и се отправи към Марс

18 ноември 2024 г. в 13:47
Последно: 18 ноември 2024 г. в 13:47

Европейската сонда Hera, изстреляна с ракета Falcon 9 в началото на октомври, продължава дългото си пътуване до астероида Dimorph – същият, който оцеля след сблъсък с ударната сонда DART преди две години.

Апаратът на ESA ще трябва да оцени последствията от това събитие, по-специално да разбере как се е променила формата и орбитата на Dimorph.

Но Hera ще може да достигне до местоназначението си едва през декември 2026 г.

Преди това ще трябва да извърши гравитационна маневра близо до Марс, към който се насочва след успешно включване на двигателите.

Както съобщи Европейската космическа агенция (ESA), космическият кораб Hera извърши първата си маневра в дълбокия Космос по пътя към двойната астероидна система Didymos-Dimorph на 23 октомври.

На този ден той включи три от шестте си ракетни контролни двигателя за 100 минути. В резултат на това скоростта на сондата се увеличи до 146 m/s. След това, две седмици по-късно, на 6 ноември, двигателите бяха включени отново за 13 минути, което даде на устройството допълнително ускорение (около 20 m/s).

В резултат на тези две маневри Hera достигна скорост до 166 m/s и влезе в траектория, която ще ѝ позволи да се доближи до Марс през март 2025 г.

Сондата ще премине на разстояние 5000 километра от повърхността на Червената планета и ще използва своята гравитация, за да коригира още веднъж траекторията и да увеличи скоростта.

Всичко това трябва да ѝ позволи да стигне до основната си цел – астероида Dimorph – на 28 декември 2026 г.

„Маневрите в дълбокия Космос често се случват на няколко етапа. Първият, по-мощен импулс върши по-голямата част от работата. След това, след точно измерване на траекторията на космическия кораб, ние извършваме втори, по-малко мощен импулс, за да коригираме всяка неточност и да осигурим останалата част от необходимото ускорение“, обясни оперативният мениджър на Hera – Силвен Лодиот.

Преди това Hera вече беше пуснала своите двигатели в Космоса в тестов режим. За да събере данни по време на тези маневри, екипът разположи антените за дълбоки космически комуникации на ESA в Испания, Аржентина и Австралия.

Що се отнася до скорошната маневра, според агенцията всичко е минало добре.

Друга корекционна маневра се очаква да се случи на 21 ноември – тя няма да бъде толкова значима, колкото на 23 октомври или 6 ноември, но в същото време ще позволи „фина настройка на траекторията за предстоящото прелитане на Марс“.

Снимка: ESA

Очаква се по време на приближаването си до Червената планета европейската сонда да направи наблюдения на нейния мистериозен спътник Didymos.

Hera ще лети само на 300 километра от марсианската луна и учените възнамеряват да се възползват от тази уникална възможност.

През декември 2026 г. устройството ще пристигне при астероида Dimorph, за да оцени последствията от сблъсъка му с апарата на НАСА. Научната му работа ще продължи шест месеца.

Сред практическите задачи на Hera са да анализира вътрешния състав на астероида, да създаде карта с висока разделителна способност на повърхността му и да проучи облака от отломки, образувал се след сблъсъка.

На борда на сондата има два кубсателита, Milani и Juventas, които трябва да бъдат разположени след пристигането на астероида.

Категории на статията:
Слънчева система