Откриха уникална гравитационна леща
Международен екип от астрономи откри уникален случай на две галактики, разположени така, че тяхната гравитация действа като съставна леща. Предварителните резултати от проучването са публикувани на сървъра за предпечат на arXiv.
Откритието се основава на принцип, предвиден от общата теория на относителността на Айнщайн, че гравитацията на масивни обекти може да огъва светлината.
Астрономите и преди са наблюдавали галактики, които огъват светлината, за да образуват „лещи“, но това е първият път, когато две галактики са били видени да работят заедно като съставна леща.
В този случай гравитацията на двете галактики усилва и изкривява светлината, създавайки сложни изображения.
Когато анализирали системата J1721+8842, учените първоначално вярвали, че светлината се отклонява от една елиптична галактика.
След две години наблюдение, те забелязали промени в изображенията на квазара, което ги накарало да заподозрат съществуването на сложна леща.
По-подробен анализ е показал, че откритите фрагменти съответстват на светлината от основните четири изображения. Това потвърждава хипотезата, че наблюдаваното явление е резултат от действието на сложна леща.
Констатациите показват, че всичките шест фрагмента от изображението идват от един и същи източник.
Допълнителни данни от космическия телескоп „Джеймс Уеб“ позволили на изследователите да идентифицират червеникав пръстен, който преди се смяташе за пръстен на Айнщайн.
Всъщност този пръстен се оказа втора галактика, което кара учените да създадат компютърен модел, за да потвърдят своята хипотеза.