Китай тества устройство за събиране на почвени проби на Марс
Китайски инженери разработиха капсула за събиране на проби от марсианска почва. Тя ще бъде използвана по време на експедицията Tianwen-3, планирана за 2028 г.
Спускаемият апарат ще трябва да постави около 600 грама проби от повърхността на Червената планета в контейнер. Тестван е първият прототип на устройството, което демонстрира успешната работа на новата технология.
Разработката беше представена от изследователи от Шанхайския институт за инженерство на аерокосмически системи.
Това е малка капсула с тегло около 12 кг, предназначена да събира проби от марсианска почва.
Вътре има контейнер с размерите на голяма кутия за кафе, който ще съхрани камъни и прах от повърхността на Червената планета. След като бъдат събрани, те ще бъдат изпратени първо в марсианска орбита на борда на апарата и след това доставени на Земята с помощта на орбитален апарат.
Контейнерът ще се откачи от него и ще кацне сам. Самата капсула за възстановяване се състои от серия сензори и лостове, както и транспортни ленти, които захващат и преместват контейнера с пробата.
Чрез поставяне на контейнера с пробата директно върху повърхността на Марс, четирите квадранта на инструмента ще действат като гъвкави „рамене“, които ще се захванат заедно, за да задържат контейнера с пробата на място. Веднага след това капакът на устройството ще се затвори.
Малки транспортни ленти във всеки сектор ще стабилизират контейнера за скална проба и ще насочат контейнера към резервоара за съхранение.
Инженерите проведоха първите тестове на прототипа, доказвайки, че е способен да събира потенциални проби в контейнер.
По-специално беше тестван механизмът за улавяне на контейнера с пробата. Резултатите показват, че след като го инсталирате вътре в устройството, капакът на модула се затваря за 1,5 секунди, отбелязват изследователите.
През септември беше съобщено, че китайската експедиция за събиране и доставяне на проби от марсианска почва Tianwen-3 е планирана за 2028 г.