Откриха нова екзопланета от клас супер-Юпитер
Международен екип от астрономи съобщи за откриването на нова екзопланета супер-Юпитер като част от проучването за транзит от следващо поколение (NGTS).
Този нов свят е приблизително на 1430 светлинни години от Земята и е четири пъти по-масивен от Юпитер, пише в изследването, публикувано на сървъра за предпечат на arXiv.
Новата екзопланета, обозначена като NGTS-33b, обикаля около горещата звезда NGTS-33. Тази планета има радиус приблизително 1,64 радиуса на Юпитер и маса, равна на 3,63 маси на Юпитер. NGTS-33b обикаля около звездата си на всеки 2,82 дни на разстояние от 0,048 астрономически единици.
Проектът NGTS използва транзитна фотометрия за търсене на екзопланети.
Този метод може да открие затъмняването на звезда, причинено от преминаването на планета пред нея.
Наблюденията се правят с помощта на малки, напълно роботизирани телескопи, работещи на червени оптични дължини на вълните, които се намират в обсерваторията Paranal в Чили.
Според астрономите NGTS-33b има необичайно ниска плътност от 0,19 грама на кубичен сантиметър, 13 процента по-малко от очакваното за транзитни горещи Юпитери с подобна маса.
Изследователите отбелязват също, че радиусът на планетата е увеличен с до 15 процента в сравнение с моделите на планетарната структура. Тези характеристики правят NGTS-33b уникална цел за изследване.
Звездата-домакин NGTS-33 е от спектрален тип A9V и е с около 60 процента по-масивна от Слънцето. Радиусът на звездата е 1,47 слънчеви радиуса, а периодът на въртене е 0,66 дни.
Възрастта на тази звезда се оценява на между 10 и 50 милиона години, което прави системата NGTS-33 относително млада.
Изследователите подчертават значението на откритието на NGTS-33b, тъй като в момента са известни само 11 такива масивни екзопланети, обикалящи около горещи звезди.