Стана известна предварителната дата за седмия полет на Starship
Измина само седмица от шестия тестов полет на Starship, но възможната дата на следващото изстрелване вече се обсъжда активно в интернет.
Съдейки по документацията, която НАСА изпрати на Федералната авиационна администрация на САЩ, седмото изстрелване на най-мощната ракетно-космическа система е насрочено за 11 януари 2025 г.
Полетът все пак ще се проведе по суборбитална траектория, но в същото време ще бъде първият тест за втората версия на Starship.
Фактът, че следващият полет на Starship може да се състои още на 11 януари, е посочен в един от плановете на FAA. По-специално, на този ден НАСА ще заснеме от своя самолет навлизането на втората степен на системата – Starship – в земната атмосфера над Индийския океан.
Доскоро проучването се извършваше с помощта на WB-57, но в писмо, изпратено до регулатора, агенцията поиска разрешение за използване на друг самолет – Gulfstream V.
Gulfstream V ще трябва да улови максималното нагряване на втората степен, докато навлиза в атмосферата, което означава, че НАСА трябва да минимизира външното и вътрешното осветление на самолета.
„Gulfstream V ще заснеме на видео повторното влизане и максималното нагряване на Starship приблизително един час след изстрелването, докато излиза над хоризонта и се приводнява в източната част на Индийския океан“, се казва в искането на FAA.
В същото време датата на седмия полет на Starship/Super Heavy все още е само предварителна. Може да се коригира няколко пъти, тъй като SpaceX все още не е получила разрешение от FAA за изстрелване.
За момента е известно, че полетът все пак ще бъде суборбитален – няма планове космическият кораб да излезе в орбита. Въпреки това, като част от IFT-7, инженерите планират да използват втората версия на Starship, V2, за първи път.
Предвид значителните промени в дизайна на кораба, компанията на Илън Мъск ще се нуждае от нов лиценз.
Но преди това SpaceX ще трябва да проведе огневи тестове както на ускорителя Super Heavy Booster 14 (очаква се да запали 33 двигателя Raptor), така и на космическия кораб Starship S33 (шест двигателя Raptor). След това ще бъдат сглобени двете степени на ракетната система, последвани от WDR тест – зареждане с гориво и репетиция за обратно броене преди изстрелване.
Що се отнася до самия полет, SpaceX вероятно ще се опита да хване бустера с механичните „ръце“ на сервизната кула Mehazilla.
За първи път тя успя да направи това по време на петите полетни изпитания и по време на IFT-6 Super Heavy, който падна в Мексиканския залив – както обясни Мъск, причината за промяната в програмата на полета е загубата на комуникация с Mehazilla.