МКС избегна космически сблъсък за втори път в рамките на 6 дни
За втори път в рамките на 6 дни МКС трябваше да промени траекторията си в околоземното пространство, за да избегне сблъсък с космически отломки, останали от неработещ спътник, пише Space.
На 19 ноември двигателите на руския товарен космически кораб „Прогрес“ бяха задействани, за да променят орбитата на МКС.
Тогава имаше заплаха от сблъсък с парче от военен сателит, който се разпадна преди 9 години. Оттогава неговите фрагменти се въртят около Земята и един от тях летеше директно към орбиталната станция.
За втори път за по-малко от седмица същият товарен кораб отново задейства двигателите си на 25 ноември, за да предотврати отново сблъсък на МКС с космически отломки – част от вече несъществуващ спътник, съобщиха от НАСА.
МКС бе издигната с 500 метра по-високо и по този начин опасността от сблъсък премина.
МКС се намира в ниска околоземна орбита, която в момента буквално е пренаселена от огромен брой както активни спътници, както космически отпадъци. Има приблизително 10 200 активни спътника, обикалящи около Земята. Повечето от тях принадлежат на съзвездието Starlink на SpaceX.
Но в орбита има и много космически отпадъци.
Учените изчисляват, че това са приблизително 40 500 фрагмента с размери най-малко 10 cm, 1,1 милиона фрагмента с размери от 1 до 10 cm и приблизително 130 000 000 фрагмента с размери най-малко 1 мм.
Дори и миниатюрните космически отпадъци представляват голяма опасност за активните спътници, както и за МКС. Те се въртят около Земята със скорост от приблизително 28 000 км/ч и могат сериозно да повредят орбиталната станция.
През последните 25 години МКС е избегнала сблъсък с отломки повече от 30 пъти.