Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Иновативните очила променят живота на хората с епилепсия?

27 ноември 2024 г. в 18:00
Последно: 27 ноември 2024 г. в 16:05

Иновативни очила могат да се окажат истинско спасение за хората с фоточувствителна епилепсия – заболяване, което засяга около 50 милиона души по света, според Световната здравна организация.

Епилептичните припадъци често се предизвикват от мигащи светлини, внезапни промени в изображенията или специфични комбинации от яркост и честота.

Такива дразнители могат да бъдат открити навсякъде: в нощните клубове, на телевизионните екрани, във видеоигрите и понякога дори в светлините на линейките.

Особено опасна е червената светлина с дължина на вълната 660–720 нанометра.

Учени от университетите в Глазгоу и Бирмингам предложиха решение на този проблем – иновативни очила, които могат да намалят риска от атаки.

Тяхната тайна е в лещите с течни кристали, които при нагряване променят свойствата си и отразяват точно опасния диапазон на червената светлина.

Резултатите от изследването са публикувани в списанието Cell Reports Physical Science.

Източник: Cell Reports Physical Science

В рамката на очилата е вграден малък нагревателен елемент, който нагрява стъклата до 36,5 °C. Това им позволява ефективно да отразяват точно диапазона на червената светлина, който представлява опасност за хората с епилепсия.

Преди това цветните лещи бяха използвани за защита, но те блокираха само около 50% от опасната червена светлина. Освен това те не можеха да бъдат изключени, поради което цветовете постоянно се изкривяваха, дори и в ситуации, когато няма риск от пристъпи.

Новата разработка дава възможност на хората с фоточувствителна епилепсия да гледат телевизия, да играят видеоигри и да се наслаждават на живота, без да се страхуват, че мигащите светлинки ще предизвикат припадък.

В момента очилата работят само при температури до 26°C, а учените се опитват да ги адаптират към по-горещи температури на околната среда.

Освен това изследователите се стремят да намалят времето за активиране на устройството.

Категории на статията:
HiTech