Гренландия ще започне да губи до 1735 гигатона лед годишно до 2100 г.
Топенето на ледената покривка на Гренландия се е ускорило, твърдят учени. До 2100 г. се очаква тя да губи между 964 и 1735 гигатона годишно.
Екип от университета в Лиеж (Белгия) проведе ново проучване с помощта на суперкомпютър, за да формулира възможни сценарии за бъдещото развитие на събитията.
Всички модели показват, че скоростта на загуба на лед ще се увеличи още повече до края на века.
Учените подчертават, че ако емисиите на парникови газове не могат да бъдат намалени, топенето на ледовете ще се превърне в необратим процес.
Това от своя страна пряко влияе върху повишаването на морското равнище.
Понастоящем „приносът“ на Гренландия за покачването на морското равнище се оценява на 25%, или 0,6 mm на година.
При сегашните скорости на топене, до 2100 г. тази цифра вече може да бъде 1 метър. Това ще изложи на риск милиони хора, живеещи в крайбрежните райони.
Като част от изследването учените са моделирали взаимодействието между лед, атмосфера и океани.
Те отбелязват, че настоящите климатични модели се нуждаят от допълнително подобрение. За по-точни прогнози е необходимо по-добро разбиране на процесите на задържане на вода в снега и отчитане на редица параметри, като промени във височината на ледената покривка.
Експертите подчертават, че топенето на ледената покривка на Гренландия е „звън за събуждане, който не може да бъде пренебрегнат“. И призовават за незабавни действия за спирането му, пише Geophysical Research Letters.
Друго проучване установи, че топенето на ледниците може да доведе до мегацунами. Подобно нещо вече се случи в Гренландия – вълна с височина до 200 метра.