Теорията за наличието на океани на Венера беше опровергана от британски учени
Учени от университета в Кеймбридж (Великобритания) опровергаха теорията, че Венера в древността е била годна за живот.
Те анализирали химичния състав на атмосферата на планетата и стигнали до извода, че на нейната повърхност никога не е имало течна вода.
Венера е наричана „злият близнак“ на Земята.
И двете планети са скалисти и подобни по размер. Но Венера е покрита с гъсти облаци от сярна киселина и средната ѝ температура достига 500 градуса по Целзий.
Смятало се, че преди няколко милиарда години климатът на Венера може да е бил по-мек и по-благоприятен. На повърхността му да е имало океани, но след това, поради необуздания парников ефект, те напълно са се изпарили. Тази теория се основава на моделиране на климата.
Авторите на новото изследване са решили да възприемат различен подход, базиран на наблюдения на настоящия химичен състав на атмосферата.
Учените подчертават, че вътрешната и външната част на планетата са в постоянно химическо взаимодействие помежду си. За да се поддържа стабилност, химикалите, отстранени от атмосферата, трябва да бъдат възстановени в атмосферата.
Изследователите са изчислили скоростта на разрушаване на водата, въглеродния диоксид и молекулите на карбонилсулфида в атмосферата на Венера. След това тези съединения се възстановяват чрез вулканични процеси.
Докато магмата се издига на повърхността, тя освобождава газове от по-дълбоките слоеве.
Недрата на Земята са богати на влага. Но що се отнася до Венера, нейните вулканични газове съдържат само 6% вода.
Може да се предположи, че вътрешността на тази планета, която е източник на магма, е дехидратирана.
Учените са стигнали до заключението, че Венера очевидно никога не е имала океани.
Следователно форми на живот, подобни на тези на Земята, не биха могли да се развият на него, съобщава Nature Astronomy.
Друго изследване показа, че континентите на Венера са подобни на тези на Земята. Учените са изследвали най-голямото плато на планетата – Ishtar Terra.