Експеримент в орбита: Мухи в среда на микрогравитация (видео)
В китайската космическа станция бяха създадени специални условия, за да се разбере как микрогравитацията ще повлияе на човешкото тяло по време на изследване на дълбокия Космос.
Китайски астронавти от мисията Shenzhou-19 изучават ефектите от микрогравитацията и субмагнитните полета върху 15 възрастни плодови мухи и 40 какавиди, които са били пренесени до космическата станция Tiangong, съобщава Space.com.
Целта на експеримента е да се изследват молекулярните механизми на жизнената дейност на мухите, техните движения и биоритми в условията на субмагнитна среда и микрогравитация.
Прави се сравнение между изкуствената магнитна среда и магнитното поле на Земята.
„Ние знаем, че магнитните полета имат значителен ефект върху живите същества. В бъдеще, по време на изследване на дълбокия космос, хората ще бъдат в субмагнитна среда. Затова създадохме такава среда вътре в космическата станция, като същевременно запазихме средата на магнитното поле на Земята за сравнение“, коментира Джън Уейбо, ръководител на изследването.
Замразени проби от мухи ще бъдат върнати на Земята за анализ.
Изследователите планират да проучат как микрогравитацията, липсата на магнитно поле и комбинацията от двете влияят на генната експресия.
Плодовите мухи, популярни в генетичните изследвания поради бързия си жизнен цикъл, помагат на учените да изучават ефектите от Космоса върху живите организми от 1947 г. насам.
Те участваха и в експерименти на МКС за изследване на устойчивостта на организма към инфекции.