Сондата BepiColombo обиколи около Меркурий за пети път
Европейско-японската космическа сонда BepiColombo завърши петата си гравитационна маневра близо до Меркурий, прелитайки само на 37,5 хиляди километра от повърхността на планетата.
Това беше предпоследното прелитане на небесното тяло преди навлизането в орбитата му през ноември 2026 г. Очаква се сондата да извърши следващата си (и последна) маневра на 8 януари 2025 г.
BepiColombo премина от повърхността на най-горещата планета в Слънчевата система на разстояние от 37 630 км, което е 200 пъти по-далеч, отколкото по време на предишната маневра, която беше извършена в началото на есента – тогава сондата прелетя само на 165 км от Меркурий.
Европейската космическа агенция и Японската агенция за аерокосмически изследвания (JAXA) потвърдиха успешното завършване на операцията.
По време на предпоследната маневра радиометърът MERTIS и термичният инфрачервен спектрометър бяха използвани за първи път за наблюдение на Меркурий.
Благодарение на него специалистите имат възможност да измерват интензивността на инфрачервеното лъчение на планетата, а с това и температурата и състава на повърхността на небесното тяло.
Както подчерта EКA, това е първият път, когато космически кораб прави снимки на Меркурий в средния инфрачервен диапазон на дължина на вълната (7-14 микрометра).
„Данните, които MERTIS ще събере по време на експедицията, ще направят възможно да се разбере от какви минерали е изградена повърхността на планетата“, се казва в изявление на европейската агенция.
В допълнение към MERTIS, BepiColombo носи редица други научни инструменти, включително MPO-MAG и MMO-MGF магнитометри, SIXS рентгенови лъчи и спектрометър за частици, MDM прахомер и PWI електрическо поле, електромагнитно и радиовълново устройство.
Всички те позволяват да се наблюдава околната среда извън магнитното поле на Меркурий, особено чрез измерване на непрекъснатия поток от слънчеви частици, известен като слънчев вятър.
Космическият апарат ще направи последната си маневра близо до повърхността на Меркурий на 8 януари 2025 г.
След това, през ноември 2026 г., се очаква сондата да навлезе в затворена орбита около първата планета в Слънчевата система (която също е наричана най-мистериозната).
Автоматичната станция се състои от три модула: трансферен Mercury Transfer Module (MTM) и два орбитални – Mercury Planetary Orbiter (MPO) от ESA и Mercury Magnetospheric Orbiter (MMO) от JAXA.
Тя направи няколко важни открития.