Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Астрономите са открили твърде малък странен радиопръстен

6 декември 2024 г. в 14:14
Последно: 6 декември 2024 г. в 15:15

По време на мащабно изследване на звездното небе с помощта на австралийския телескоп MeerKAT астрономите откриха още един странен радиопръстен.

Изглежда, че е свързан с една от далечните елиптични галактики, но нейният диаметър – три пъти по-голям от този на Млечния път – изненада малко учените.

Странните радиопръстени (RRR) са мистериозни структури, които имат затворена тороидална форма и се виждат само в радиочестотния диапазон.

Те са по-големи от всяка, дори и от най-големите галактики (с които очевидно имат нещо общо). А какво ги образува все още е абсолютна мистерия.

Към днешна дата са известни само няколко от тях.

В края на ноември към този кратък списък беше добавен още един странен радиопръстен, видим на честота от 1,2 GHz.

Обозначен като ORC J0219–0505, обектът е SRC с почти класическа форма с ярки полета, заобикалящи малък, компактен радиоизточник, разположен в центъра.

С известна изненада астрономите откриха, че вътре в пръстена се наблюдава слабо дифузно излъчване и, очевидно, се характеризира с определена структура (която също не е ясно откъде идва).

Освен това „опашката“ на това излъчване се простира на югоизток от пръстена, което очевидно има някаква връзка с WISEA J021912.43–050501.8, голяма елиптична (тоест имаща хаотична структура) галактика със спектрално червено отместване z = 0,196.

Но най-необичайното нещо за новооткрития радиопръстен е неговият размер, който на матрицата на телескопа възлиза на 35 дъгови секунди.

Въпреки това, този неочаквано малък размер, съчетан с характеристиките на галактиката домакин, може също да послужи като ключ към разкриването на мистерията на IBS.

Факт е, че, съдейки по разширените структури, видими вътре в WISEA J021912.43–050501.8 в инфрачервения и оптичния диапазон, наскоро е преживял близък контакт (вероятно сливане) с друга галактика.

Това означава, че радиопръстенът може да бъде вид „обвивка“ на радиоизлъчване от електрони, разпръснати по време на гигантска космическа катастрофа. Но дори и това да е така, потвърждаването на тази смела хипотеза ще изисква повече от едно изследване.

Категории на статията:
Вселена