Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Телескопът „Хъбъл“ надникна дълбоко във вътрешността на квазар

6 декември 2024 г. в 20:15
Последно: 6 декември 2024 г. в 19:42

С помощта на космическия телескоп „Хъбъл“ астрономи успяха да надникнат дълбоко във вътрешността на квазар, съобщи НАСА.

На новите изображения на квазара 3C 273 могат да се видят много „странни неща“, разказва Бин Рен от Обсерваторията на Френската Ривиера в Ница.

„Имаме няколко петна с различни размери и загадъчна L-образна нишковидна структура. Всичко това се намира в рамките на 16 000 светлинни години от черната дупка“, обяснява експертът.

Възможно е тези обекти да са малки спътникови галактики, доставчици на вещество, което пада върху черната дупка, предизвиквайки силно излъчване и превръщайки я в квазар.

3C 273 е първият открит квазар, идентифициран още през 1963 г. от астронома Мартен Шмидт.

Този квазар е най-яркият на нашето небе, въпреки че се намира на 2,5 милиарда светлинни години от нас, а ако беше по-близо, щеше да свети по-ярко от Слънцето.

Да наблюдаваш квазара 3C 273 чрез телескоп е като да гледаш директно в ослепителните фарове на автомобил и да се опитваш да видиш мравка, пълзяща около ръба му.

Спектрографът Space Telescope Imaging Spectrograph (STIS) на „Хъбъл“ може да изпълнява ролята на коронограф, който блокира ярката светлина – подобно на Луната, която закрива Слънцето по време на пълно затъмнение.

Снимка: NASA, ESA, Bin Ren (Université Côte d’Azur/CNRS); Acknowledgment: John Bahcall (IAS); Image Processing: Joseph DePasquale (STScI)

Изследвана е и междугалактическа струя материал от квазара с дължина около 300 000 светлинни години, движеща се почти със скоростта на светлината. Сравнявайки нейното изображение с архивирани снимки отпреди 22 години, учените стигнаха до заключението, че тя се движи по-бързо далеч от черната дупка.

Според Рен, сравняването на данни от различни периоди от време, както и наблюдения в различни диапазони – от дребномащабна радиоинтерферометрия до широкомащабни оптични и ултравиолетови снимки – предоставя възможност за напредък в разбирането на структурата на квазарите.

Категории на статията:
Вселена