Публикуваха уникална снимка на галактики-близнаци, държащи се „за ръце“
Arp 240 е удивителна двойка, състояща се от спирални галактики с подобна маса и размер, NGC 5257 (вдясно) и NGC 5258.
Обектът се намира в съзвездието Дева, на около 300 милиона светлинни години от нас.
Снимката е направена с помощта на телескопа „Субару“ и е споделена от Националната астрономическа обсерватория на Япония.
Галактиките очевидно взаимодействат една с друга чрез мост от бледи звезди, почти като двама танцьори, държащи се за ръце.
И двете галактики съдържат в своите центрове свръхмасивни черни дупки и активно формират нови звезди в своите дискове. Първоначалната спирална структура на галактиките е изкривена от процеса на сливане.
Въпреки че звездите и звездните системи не се сблъскват директно, поради големите разстояния, гравитационното взаимодействие и триенето между газ и прах оказват значително въздействие върху галактиките, участващи в сливането.
Ефектите от подобни сливания зависят от голям брой параметри, като ъгъл на сблъсък, скорост, размери и състав на галактиките.
В сливащите се галактики се наблюдава най-активното звездообразуване.
Гигантските молекулярни облаци, за разлика от звездите и планетите, наистина се сблъскват един с друг, което води до образуването на нови звезди.
В процеса на сливане на галактиките подреденото въртене на звездите в плоскостите на дисковете се заменя със случайно. В резултат се образува нова галактика, в която повечето звезди образуват много сложна система от орбити.