Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Италия започна да разработва ядрени реактори за бъдеща база на Луната

9 декември 2024 г. в 18:30
Последно: 9 декември 2024 г. в 17:43

Италианската космическа агенция (ASI) стартира проекта SELENE, насочен към разработването на малки ядрени реактори за захранване на бъдещи бази на Луната.

Програмата ще работи и върху допълнителни технологии, включително безжично предаване на енергия и автоматизирани системи.

Проектът SELENE (Sistema Energetico Lunare con l’Energia Nucleare) беше един от победителите в конкурса ASI през 2023 г., насочен към разработване на алтернативни енергийни решения за Луната.

Неговата основна цел е да създаде лунна енергийна система, която може да осигури стабилен източник на енергия за бъдещи лунни селища, използвайки малки реактори за ядрено делене. Сега специалистите възнамеряват да започнат работа по проекта.

„Италия е твърдо ангажирана с изследването на Луната и създаването на постоянна лунна база. Що се отнася до доставките на енергия, наличните в момента решения, базирани на използването на слънчева енергия, не ни позволяват да постигнем предизвикателни цели за бъдещи дейности на лунната повърхност“, казва ръководителят на научната програма на ASI Анджело Оливиери.

В допълнение към изграждането на реакторите, тригодишният проект ще включва разработването на други ключови технологии. Става въпрос за сензори, автоматизирани системи и безжично предаване на енергия.

Изследователите скоро ще направят планове за въвеждане в експлоатация на системата, подобряване на веригата за доставки и създаване на план за нейната индустриализация.

Проектът също така ще проучи възможности за създаване на система за съхранение на енергия, която може да се адаптира към променящото се търсене на електроенергия и възможни прекъсвания.

Бъдещата енергийна система ще се състои от контролирана система за пренос на енергия за поддържане на дейности далеч от основния източник на енергия и мобилна система за съхранение на енергия за операции с ниска мощност.

Категории на статията:
HiTech