Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Изчислиха периодичността на суперизригванията на подобни на Слънцето звезди

13 декември 2024 г. в 16:23
Последно: 13 декември 2024 г. в 15:32

Голям международен екип от учени е извършил мащабни изчисления, за да оцени честотата на суперизригванията на Слънцето. Те са успели да открият, че звезди като нашата имат такива изригвания веднъж на всеки век, което е много по-често, отколкото се смяташе досега.

Слънцето ни изглежда доста стабилна и спокойна звезда, въпреки изблиците на активност, които се случват на всеки 11 години.

Изригванията и изхвърлянето на коронална маса причиняват проблеми с електрониката на Земята и здравословни проблеми на някои хора, но те рядко се доближават до категорията на суперизригванията.

Можем ли обаче да считаме, че нашата звезда по принцип не е способна на такова агресивно поведение? Нови изследвания показват, че не.

Не сме били в състояние да наблюдаваме Слънцето от хиляди години. Но можем да наблюдаваме поведението на хиляди звезди, подобни на Слънцето, за по-кратки периоди от време. Това ни помага да оценим честотата на суперизригванията.

Екипът от астрономи е анализирал данни за 56 450 подобни на Слънцето звезди, наблюдавани от космическия телескоп Kepler между 2009 и 2013 г.

Взети заедно, експертите са получили информация, сравнима с 220 хиляди години звездна активност.

Изборът на подходящи звезди е бил от решаващо значение за изследването. Те трябва да са много близки „роднини“ на Слънцето, а не просто да принадлежат към същия клас.

Идентифицирани са 2889 суперизригвания на 2527 звезди от всички включени в проучването. Това означава, че средно една звезда като Слънцето произвежда суперизригване веднъж на всеки век. А причините за изригванията са процеси в магнитни полета.

Резултатът изненада учените, тъй като предишни проучвания предполагаха по-редки подобни събития.

Проучването не прогнозира кога може да се появи следващото суперизбухване.

Но това предполага, че за подобни метеорологични събития в Космоса човечеството, което все повече зависи от електрониката и цифровите технологии, трябва да бъде по-добре подготвено да предскаже и да се защити от подобни събития.

Категории на статията:
Вселена