ЕSCAPADE ще летят до Марс по много по-сложна траектория
Blue Origin няма да може да изпрати малки научни спътници на Марс до края на тази година, докато планетите са оптимално разположени една спрямо друга.
Ето защо, според договорките с НАСА, компанията на Джеф Безос е принудена да премести изстрелването за 2025 г. или дори 2026 г. – и в двата случая полетът на изследователските апарати до Червената планета ще имат много по-дълга и по-сложна траектория.
Изследователска експедиция до Марс, замислена отдавна от американски учени, чака своята реализация от много години.
Основната цел е да изследва взаимодействието между слънчевия вятър и магнитосферата на Червената планета.
Първият апарат, наречен ESCAPADE (Escape & Plasma Acceleration and Dynamics Explorers), трябваше да излети тази есен с ракета New Glenn и да достигне целта си няколко месеца по-късно. По-малко от година по-късно друг сателит трябваше да се присъедини към него.
Но Blue Origin прекъсна подготовката за стартиране на проекта няколко пъти.
Американската аерокосмическа агенция стигна до неизбежното заключение, че един от нейните частни изпълнители просто не може да спази крайните срокове.
Компанията на Безос многократно отлагаше датата и въпреки че нейни представители обещаха стартът да се случи на 9 декември, вече е ясно, че това няма как да се случи до края на 2024 г.
За съжаление оптималният прозорец за полет до Марс, който се отваря на всеки две години, вече е пропуснат.
Дори ако стартирането започне през пролетта (както се надяват от правителствената агенция), пристигането на първото устройство няма да се случи до есента на 2027 г.
Освен това новата реалност изисква използването на други, много по-сложни маршрутни схеми.
В момента екип от учени на НАСА, ръководен от шефа на ESCAPADE – Роб Лилис, обмисля няколко варианта. Включително „танцът на боба“ – трудна гравитационна маневра около точката на Лагранж Земя-Слънце L-2.
Това ще помогне да се спести поне малко време и гориво и най-важното, ще позволи на експертите да наблюдават текущото състояние на нещата на разстояние 3,5 милиона километра от Земята, в район, който не е проучван от 90-е години на миналия век.
Въпреки че по-дълъгия полет ще донесе и друго предизвикателство за инженерите – устройството ще трябва да издържи на нарастващите дози радиация.