Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Първата екзопланета от системата TRAPPIST-1 може да има атмосфера

17 декември 2024 г. в 17:30
Последно: 17 декември 2024 г. в 19:58

Първата екзопланета в известната система TRAPPIST-1 може да не е изгорял, безжизнен свят. До този извод водят последните изследвания, проведени с помощта на телескопа James Webb. Очевидно TRAPPIST-1 b има или високо ниво на геоложка активност, или атмосфера, състояща се от въглероден диоксид.

TRAPPIST-1 е една от най-известните звездни системи в нашия район на галактиката. На първо място, заради откритите в него цели седем екзопланети, три от които периодично летят в обитаемата зона.

Дори там да няма живот, потенциалът, който разкрива за изучаване на екзосветове при различни условия и в различни орбити, е огромен.

James Webb e наблюдавал почти 300 часа на тази система.

Той е използван от екип европейски астрономи (основно от Парижката обсерватория и Института „Макс Планк“ в Хайделберг), които решават да се съсредоточат върху първата планета в системата – TRAPPIST-1 b.

Първоначално работата изглеждала доста рутинна, тъй като миналата година TRAPPIST-1 b е бил описан като скалист свят, напълно лишен от атмосфера, обгорен от лъчите на близка звезда.

Това описание обаче бързо започнало да противоречи на последните наблюдения.

След като изучили получените спектрограми, астрономите заключили, че възрастта на скалите на повърхността на планетата е не повече от 1000 години. Което е хиляди пъти по-малко от възрастта на самата екзопланета.

Ако тази оценка се потвърди, може да има само две правдоподобни обяснения.

Според първото, учените имат работа с геологично активен свят, чиято повърхност редовно се обновява под влиянието на вулканизма и тектониката.

„Възможно е обаче съвсем различно обяснение: TRAPPIST-1 b може да има плътна атмосфера, богата на въглероден диоксид“, казва Томас Хенинг, директор на института „Макс Планк“, един от основните разработчици на MIRI и съавтор на изследването.

Изследването на тази екзопланета изисква разработването на две уникални програми за транзитна спектроскопия – в диапазоните на дължина на вълната от 12,8 и 15 микрометра. А изчисленията, базирани на скорошни наблюдения, показват, че атмосферата на планетата може да има забележима температурна стратификация.

От една страна, това води до парников ефект, а от друга кара CO2 да излъчва топлинна радиация, вместо да я абсорбира.

Категории на статията:
Вселена