Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Открит е най-отдалеченият досега блазар

20 декември 2024 г. в 15:07
Последно: 20 декември 2024 г. в 15:10

Астрономи от Института за астрономия „Макс Планк“ и техните колеги са открили далечен блазар, на чиято светлина са ѝ били необходими 12,9 милиарда години, за да достигне Земята.

Това откритие, публикувано в Nature Astronomy и The Astrophysical Journal Letters, показва съществуването на скрита популация от активни галактически ядра в ранната Вселена.

Блазарът е активно галактическо ядро ​​(AGN), което излъчва мощни струи от частици, насочени директно към Земята.

AGN се образуват около свръхмасивни черни дупки, където натрупването на материя причинява освобождаването на огромни количества енергия.

Тези обекти могат да бъдат стотици или хиляди пъти по-ярки от цели галактики, благодарение на високоефективен механизъм за освобождаване на енергия в близост до черни дупки.

За да открият такъв отдалечен обект, изследователите са използвали комбиниран анализ на различни данни.

Първо са потърсили източници, които бяха ярки в радиопроучванията, но невидими в нормалния светлинен спектър, след което са ги проверили за характерни промени в яркостта.

Наблюденията позволиха да се определи червеното отместване на обекта (z=6,9964) и местоположението му в галактиката домакин.

Това прави blazar J0410-0139 най-отдалеченият такъв обект, откриван някога.

Учените казват, че съществуването на един такъв блазар предполага наличието на много други AGN със струи, които не са насочени към Земята.

Това откритие подкрепя хипотезата за голяма популация от активни галактически ядра в ранната Вселена, което е важно за разбирането на космическата история и еволюция.

Категории на статията:
Вселена