Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

SpaceX изведе в орбита 30 сателита от осем държави

23 декември 2024 г. в 11:11
Последно: 23 декември 2024 г. в 11:11

Американската компания SpaceX изведе в орбита 30 малки космически кораба, разработени в осем страни.

Повечето от тях са предназначени за наблюдение на Земята, а някои са за тестване на различни технологии – от разпознаване на обекти в орбита до рентгеново изследване.

За компанията на Илън Мъск това беше 130-ото изстрелване тази година. Освен това тя успя да приземи успешно първата степен на своята ракета Falcon 9 на сушата за 80-и път.

Излъчването на старта започна 15 минути преди ракетата да излети от стартовата площадка SLC-4E в базата на космическите сили Ванденберг в Калифорния. Falcon 9 носеше 30 малки спътника от осем държави, включително Съединените щати, Финландия, Южна Корея, Хърватия, Джибути, Чехия, Монголия и Турция.

Изстрелването беше успешно: първата степен на B1071, която тръгна на 21-ия си полет, кацна малко след отделянето от втората степен на площадка LZ-4 във военновъздушната база Ванденберг. Това беше 80-ото успешно кацане на бустер на сушата на SpaceX. Освен това бяха запазени клапите на предния обтекател.

Междувременно втората степен на Falcon 9 продължи да изстрелва полезния си товар в Космоса.

Сателитите бяха разположени в ниска околоземна орбита със среден наклон от 45 градуса на височина 510-570 километра.

Изстрелването им се състоя в рамките на полета Bandwagon-2 на програмата SmallSat Rideshare.

SpaceX не предостави подробна информация за състоянието на полезния товар след доставянето му в Космоса.

Въпреки това през следващите няколко часа след изстрелването няколко разработчици съобщиха, че са установили контакт със своите спътници.

Най-голямото устройство в Bandwagon-2 беше южнокорейският радар – шпионски сателит 425 Project – третият по ред. Първият беше пуснат с Falcon 9 миналия декември, а вторият беше пуснат през април като част от Bandwagon-1.

Два финландски микросателита ICEYE X47 и X49 също излязоха в орбита, оборудвани с радар със синтетична апертура за наблюдение на нашата планета. Масата на всеки от тях е 90 килограма.

Освен това ракетата Falcon 9 изстреля в Космоса първия хърватски 1U cubesat, CroCube. Той има образователна цел: устройството ще се опита да получи изображение на Хърватия от Космоса.

Други чуждестранни клиенти включват Джибути, който разработи 1U cubesat DJIBOUTI-B – ще събира данни за валежите в африканската страна, Турция, която предостави два сателита – Hello Space, и Монголия – с 10 фемтосателита ONDOSAT-OWL- 3-12 от ONDO Space.

Освен това на борда на Falcon 9 имаше 1U кубсат от чешки ученици LAZARsat, целта му е да се тества технологията за спускане на сателити от орбита с помощта на лазерен лъч, насочен от Земята.

Всички останали сателити са американски. Сред тях са космическият кораб Jackal-3, създаден от True Anomaly за тестване на операции за среща с други спътници, микросателитът LizzieSat-2 от Sidus Space за изследване на обекти в орбита, три кубсата 6U Hawk 11 за наблюдение на нашата планета, два кубсателита 6U Tomorrow S -3 и S-4, които ще събират данни за прогнозиране на времето, и малкия сателит XCUBE-1 за дистанционно наблюдение.

И накрая, ракетата носеше CTC-0 CubeSat, който ще тества комуникационната технология за клиенти в Африка и Южна Азия, както и кораба Pleiades-Orpheus с полезен товар за радиолюбители, създаден от клуба за момичета в гимназията Irvington.

Категории на статията:
HiTech