Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Сонда на НАСА ще доближи Слънцето на рекордно близко разстояние

23 декември 2024 г. в 12:30
Последно: 23 декември 2024 г. в 12:40

На 24 декември 2024 г. Parker Solar Probe ще постави нов рекорд като се приближи до Слънцето на разстояние от 6,1 милиона км и ще достигне скорост от 700 000 км/ч, което я прави най-бързият обект, създаден от човека.

За сравнение, това е около 150 пъти по-бързо от куршум.

Сондата беше изстреляна през 2018 г., за да изследва слънчевата корона.

През 2021 г. тя прелетя през нея за първи път. За да постигне тези разстояния, Parker направи маневри с помощта на гравитацията, включително седем прелитания на Венера, последното от които завърши през ноември 2024 г. Това даде на сондата необходимия тласък за рекордно приближаване до Слънцето, съобщава Science Nasa.

По време на мисията сондата вече е достигнала минимално разстояние от 7,2 милиона км и скорост от 635 000 км/ч.

Сега Parker ще подобри тези постижения, въпреки екстремните температури от 1400°C. Еникалният термален щит позволява да издържи на условията.

През 2024 г. сондата Parker пресече мощен изблик на слънчева енергия за първи път, събирайки важни данни за това защо слънчевата атмосфера е толкова гореща.

Рекордното ѝ приближаване до Слънцето съвпада с пика на слънчевата активност, което ще помогне да се разбере по-добре магнитното поле на звездата. Както и да се предскажат слънчевите бури, които биха могли да засегнат Земята.

През 2025 г. Parker ще направи още четири подхода към Слънцето.

След като мисията приключи двигателите на сондата ще останат без гориво и корабът ще бъде унищожен от Слънцето. Топлинният щит вероятно ще остане в орбитата на звездата хиляди години.

„Това ще бъде монументално постижение за цялото човечество, еквивалентно на кацането на Луната през 1969 г.“, каза астрофизикът Нур Рауофи, научен директор на мисията Parker Solar Probe.

Категории на статията:
Слънчева система