Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Проби от Chang’e 6 разкриват изненадващи подробности за магнитното поле на Луната

23 декември 2024 г. в 20:41
Последно: 23 декември 2024 г. в 18:46

Проби от лунни скали, събрани от изследователската сонда Chang’e-6, може скоро да доведат до пробив в изследването на спътника на Земята.

Базалтите, донесени на нашата планета директно от обратната страна на Луната за първи път в историята, разкриха неочаквани подробности за еволюцията на магнитното ѝ поле.

Историята на вътрешността на Луната и мистерията на нейния произход са неразривно свързани с нейното (отсъстващо в момента) магнитно поле.

Учените старателно са реконструирали общата хронология на неговите промени, използвайки проби, събрани от края на 60-е години на миналия век.

Китайски учени за първи път в историята на науката имаха възможност да изследват реголит, събран от невидимата за Земята страна на Луната.

Екип от Института по геология и геофизика на Китайската академия на науките извърши палеомагнитен анализ на уникални лунни базалти. И резултатите се оказват революционни, макар че разкриват само малка част от пълната картина.

Оказа се, че силата на древното магнитно поле в скали на почти три милиарда години варира в диапазона от 5 до 21 микротесла.

Освен това китайските учени успяха да реконструират последователността на неговите промени.

И с голяма изненада откриха, че преди 2,8 милиарда години магнитното поле на Луната неочаквано се е засилило. Въпреки че, както се смяташе по-рано, от епохата отпреди приблизително 3,1 милиарда години то само отслабва – докато е изчезнало напълно.

Причината за тази странна променливост е напълно неясна.

Изследователите предполагат, че това може да е причинено от съществуването на скрит океан от разтопен базалт дълбоко в недрата на Луната. Освен това, според тях, не могат да бъдат изключени и други механизми, като постепенна кристализация на лунното ядро.

По един или друг начин съвременният възглед за еволюцията на лунното магнитно поле се нуждае от сериозна ревизия.

Очевидно вътрешността на Луната е останала геологично активна и гореща много по-дълго от очакваното.

Категории на статията:
Слънчева система