ESA и Telesat установиха 5G комуникация между наземна станция и сателит
Европейската космическа агенция успешно тества 5G комуникационна технология в Космоса.
За тези цели специалисти на Земята се свързаха със сателит в ниска околоземна орбита.
Експериментът беше важна стъпка към увеличаване на достъпността на космическите комуникации.
Новата система ще позволи директен високоскоростен трансфер на данни от космическите кораби към смартфоните.
Специалисти от Европейския център за космически изследвания и технологии (ESTEC) в Холандия успешно се свързаха с устройството LEO 3 на най-големия сателитен оператор Telesat.
Тестовете се състояха като част от Меморандум за разбирателство, подписан по-рано тази година между компанията и ESA.
Според агенцията сателитът LEO 3 играе важна роля за тестване на потребителски приложения с ниска латентност, както и за разработването на антени и модеми.
Използвайки 5G оборудване от Amarisoft, специалистите установиха контакт със сателита, поддържайки стабилна комуникация по време на движенията му в честотния диапазон Ka-band.
Подобни експерименти са провеждани преди това със сателити в геостационарни орбити.
Въпреки това, както отбелязва ESA, тестовете бяха първият път, когато стандартът 5G NTN (неземна мрежа) беше успешно използван със сателит в ниска околоземна орбита, който се движи бързо спрямо потребителя на Земята.
Като част от експеримента беше въведена и ключова иновация. Специалистите са използвали отворени стандарти, разработени от международната организация 3GPP.
Благодарение на това мобилните телефони ще могат да се свързват директно със сателитите.
Това ще намали разходите и сложността на наземните инфраструктури, както и ще подобри оперативната съвместимост между различни доставчици на комуникационни услуги.
На теория технологията позволява безпроблемно превключване между наземни мрежи и сателити, осигурявайки непрекъснато покритие, независимо къде се намира човек – било то в град, в гора или на върха на планина.
5G NTN технологиите ще бъдат полезни в много области – от дистанционна телехирургия до управление на автономни превозни средства.
Системата също така ще позволи да се осигури комуникация в труднодостъпни места с лошо мрежово покритие както на Земята, така и по време на полети на самолет.
В средата на декември ESA и Европейската комисия подписаха договор за започване на разгръщането на комуникационната сателитна констелация IRIS², която беше сравнена със системата SpaceX Starlink на Илън Мъск.
Проектът включва изстрелването на повече от 290 интернет сателита до 2030 г. Внедряването ще бъде извършено от три водещи телеком оператора – френската компания Eutelsat, люксембургската SES и испанската Hispasat.